سالمندی و نگرش مثبت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF
هنگامی که درباره سالمندی سخن می گوییم با واژه هایی مانند‌ از بین رفتن، کاهش، از د‌ست د‌اد‌ن و … سروکار د‌اریم . د‌ر حالی که د‌وره ی سالخورد‌گی، از ویژگی‌های مثبت نیز برخورد‌ار است .

د‌ر اینجا، با نگرشی مثبت به این ویژگی‌ها می‌نگریم : ‏
هنر و خلاقیتی که د‌ر جوانی فرا گرفته شد‌ه است، با افزایش سن، از بین نمی‌رود و داشتن انگیزه و زند‌گی پرجنب و جوش سبب می شود که سلول های مغزی رشد کنند ، توانایی سازگاری با شرایط افزایش ‌یابد‌و استرس کاهش پید‌ا کند ‏

آخرین بروزرسانی ( شنبه, 26 دی 1388 ساعت 21:01 ) ادامه مطلب...
 

بازنشستگان و رهایی از انزوا و افسردگی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF
یک آسیب شناس اجتماعی با استناد به نتایج بررسی ها و مطالعات انجام شده به بازنشستگان توصیه کرده است که ادامه کار و فعالیت بعد از بازنشستگی ، فرد را از انزوا و عوارض روحی مانند افسردگی نجات می دهد.

دکتر مجید ابهری کارشناس علوم رفتاری و مسائل اجتماعی با استناد به نتایج بررسی ها و مطالعاتی که بر روی گروهی از سالمندان و بازنشستگان ، انجام شده ، همچنین خاطرنشان کرده است که بازنشستگان وسالمندانی که  بعد از سال ها تلاش و اشتغال یکباره بیکاری می شوند و برنامه معینی ندارند و تمام اوقات را در خانه یا قدم زدن در پارک ، سپری می کنند ، دچار افسردگی می شوند و احساس بیهودگی به آنان دست می دهد.

آخرین بروزرسانی ( شنبه, 26 دی 1388 ساعت 21:01 ) ادامه مطلب...
 

اردوهای یکروزه هفتگی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

اردوی یک روزه بازدید از کلیسای ارامنه

زمان: 92/10/18ساعت 8صبح از مقابل کانون

جهت ثبت نام با شماره های 33754499-33754441 تماس بگیرید.

آخرین بروزرسانی ( دوشنبه, 16 دی 1392 ساعت 12:13 )
 

تبعیض نه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

آنانکه خاک را به هنر کیمیا کنند                                                                                                          آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

استفاده از عناوینی همچون , فرهیخته گرامی , پیشکسوت عزیز , استاد ارجمند , معلم ارزشمند , بازنشسته محترم و ... برای بازنشستگان آموزش و پرورش در ادبیات ما لزوما ً فرهنگی را در جامعه ما می طلبد که شایستگی پذیرش عناوین فوق را داشته و در باور افراد جامعه بگنجد , والا استفاده از چنین ادبیاتی موجب      می شود تا کلمات مفاهیم خود را از دست بدهند و اصالت مفهوم از آنها سلب شود و باورها را خدشه دار کرده و در نهایت فرهنگ و ادبیات ما دچار ضایعه ای جبران ناپذیر گردد و اگر کوچکترین احساس مسئولیتی در قبال فرهنگ و ادبیات خودمان داشته باشیم به آسانی نمی توانیم پذیرای چنین پیش آمدی باشیم.

ما نسلی را تربیت کرده و در حال حاضر جایگزین خودمان نموده ایم و بار مسئولیتی را که بر عهده داشتیم به آنان واگذاشتیم . آنها هم شاکله وجودی فردای خود را در آینه تمام نمای امروز ما می بینند و انتظار دارند زیبائی و جذابیتی در آن باشد که رغبت نگاه کردن را در آنان برانگیزد , و به آینده خود نگرشی مثبت داشته باشند .

آن قسمت از زندگی ما که سعادت انجام خدمت به هم نوع را در آن به ما واگذار کرده بودند طی شد و آسان هم نگذشت , دوران بسیار حساس و سختی بود . تضادهای فرهنگی تربیتی قبل و بعد از انقلاب , تحولات و مشکلات و کمبودهای جامعه و مساله فرهنگ سازی در زمان جنگ 8 ساله , نابسامانی های فرهنگی و سیاسی و اجتماعی پس از جنگ , بحرانهای مالی و اقتصادی , همه اینها از جمله مسائلی بود که در مسیر زندگی باآنها دست به گریبان بودیم و بایکایک موضوعات فوق باسلاح صبر و شکیبائی و بردباری موانع و مشکلات را پشت سر گذاشتیم. در حال حاضر جامعه ما بامساله تحریم اقتصادی و تبعات آن دست و پنجه نرم می کند و برای        برون رفت از این تنگنا هم برای ما جز صبر و تحمل و گذشت و برنامه ریزی دقیق مالی و حذف بعضی از هزینه ها مثل تفریح و گردش و زیارت و مسافرت و دادن هدیه و مهمانی یا تخفیف دادن آنها از برنامه روزمره زندگی چاره دیگری نیست .

ما باسختی ها به پیری رسیدیم و با مشقات عادت داریم و باکسر و کمبودها و بود و نبودها هم سازگاریم , همه اینها قابل تحمل است , اما آنچه را که نه عقل می پذیرد و نه منطق , تبعیض است ,چگونه می توان پذیرفت که حقوق یک پیشکسوت ارجمند و یک فرهیخته گرامی و یک استاد ارزشمند در آموزش و پرورش از حقوق شاگردش در همان سازمان کمتر باشد ؟

اگر آموزش و پرورش بر مسند یک صندلی تکیه زده باشد که مدیران و مجریان شاغل و بازنشسته پایه های آن باشند و یک پایه آن که بازنشستگان (آینه تمام نمای آینده شاغلین ) یک رکن آن را تشکیل می دهند کوتاهتر از سه پایه دیگر باشد آیا فشارهای وارده به چنین مسندی در طول زمان آن را متلاشی نمی کند ؟ اگر چنین است پس ترمیم این پایه کوتاهتر جهت سلامتی این مسند را تضمین کرده , تبعیض در جامعه را از بین می برد , عدالت را برقرار و امید به آینده را در شاغلین زنده میکند و کرامت بازنشستگان را تامین می نماید و صلاح آموزش وپرورش و از ضروریات است .

کانون بازنشستگان آموزش و پرورش شهرستان ری

اسداله کیقبادی

25/4/1392

 
صفحه 1 از 5

تصاویر تصادفی

مسفرت مشهد
مسفرت مشهد

ترجمه زبان سایت

Persian Arabic Chinese (Simplified) English French German Italian Korean Portuguese Russian Spanish Turkish

حاضرین در سایت

ما 2 مهمان آنلاین داریم

تابلو اعلانات

پیوندها

Iran
- - - - - - - - - - - - -
Dolat
- - - - - - - - - - - - -
Fish